יום חמישי, 15 בספטמבר 2022

מתן כהנא פרץ את התיקו

המאבק על ליבו של מאגר הקולות האמור של הציונות הדתית הוא גם ליבה של מערכת הבחירות הנוכחית.

 בס"ד

פורסם ב"מקור ראשון" ב- 19.8.22

הצטרפותו של הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט לבני גנץ לא עומדת לשנות בהרבה את המצב הפוליטי; קו התיחום בין שני המחנות של כן ולא ביבי מקובע היטב ולא איזנקוט יהיה זה שיפרוץ את הקווים ויעביר קולות מצד לצד. אבל דווקא הצטרפותו של מתן כהנא למחנה הממלכתי של גנץ עשויה לחולל דינמיקה משמעותית ולשנות את המצב. ייתכן שאת הסנונית הראשונה של השינוי ראינו בהודעה של איתמר בן גביר על ריצה נפרדת של עוצמה יהודית מהציונות הדתית. כהנא החליט לא להצטרף לרוח הציונית של איילת שקד כדי לא להכתיר את נתניהו, אבל יתכן מאוד שדווקא המהלך שלו יביא להכתרתו.

כרגע ישנו רק מאגר קולות אחד שיכול לנוע וממילא לשנות את תמונת התיקו הנצחית בין שני המחנות הגדולים: שלושה ארבעה מנדטים של ציונות הדתית הממלכתית, רובם בוחרי ימינה לשעבר, שכרגע עדיין חסרים בית פוליטי. לו היה מתן כהנא מצטרף לרוח הציונית היא הייתה יכולה להוות כתובת טבעית למאגר הזה. כל שכן לו הייתה איילת שקד מחזקת את רשימתה בעוד דמויות מסוגו. כשבחר כהנא לחבור לגנץ קולו האותנטי והחשוב יבלע בהמולת הרק-לא-ביבי של גנץ וחבריו והוא לא יבוא לידי ביטוי. הצטרפותו של כהנא למחנה הממלכתי לא תביא לו קולות רבים מהמאגר האמור, אבל כן תחולל שני דברים משמעותיים: היא תוריד עוד יותר את הסיכויים של איילת שקד לעבור את אחוז החסימה, דבר שגם עד עתה היא מתקשה לעשות. במקרה כזה לפחות חצי מהקולות שיתבזבזו על ידי הרוח הציונית ילכו לגוש נתניהו, והם עשויים לקרב אותו ל-61 המנדטים המיוחלים.  

אבל ההשפעה של המהלך של כהנא רחבה הרבה יותר. אותו מאגר של שלושה-ארבעה מנדטים של ציונות דתית שנותר עתה יתום עוד יותר בעקבות הצטרפותו לגנץ, קורץ לבצלאל סמוטריץ. כפי שהוסבר כאן לפני כחודש, לא במקרה התעכב סמוטריץ בסגירה עם בן גביר ונתן לו לכסוס ציפורניים. הוא המתין לראות איזה פנים תלבש הרשימה של שקד ועד כמה היא תהיה אטרקטיבית לגבי אותו מאגר. עתה, משעזב כהנא למחנה הממלכתי, המוטיבציה של סמוטריץ ללכת בנפרד מבן גביר כדי לפנות לקהל הזה התגברה מאוד. פנייה למאגר הזה, שכרגע שקד לא מספיק אטרקטיבית לגביו, יכולה להפוך את סמוטריץ למנהיגה של הציונות הדתית, שאיפתו הפוליטית העיקרית. יותר מכך, אם סמוטריץ ייפרד מבן גביר ואף ייצרף לרשימתו פנים חדשות של ציונות ממלכתית ואחראית, הוא עשוי להביא אליו כשניים שלושה מנדטים מתוך המאגר הזה ובכך להכריע את מערכת הבחירות.

לא במקרה באה ההודעה של בן גביר בתחילת השבוע על ההליכה הנפרדת אחרי ההיפרדות של כהנא משקד; היא תוצאה ישירה שלה. "אין בליבי על בצלאל ידידי", הצהיר בן גביר במסיבת העיתונאים בה הודיע על ההליכה הנפרדת. "אני מכבד את הרצון שלו לפנות לקהל המצביעים של איילת שקד". בן גביר הבין היטב שבעקבות עזיבת כהנא גדלה הנטייה של סמוטריץ להיפרד ממנו, ושעדיף לו להקדים תרופה למכה מאשר לחכות לרגע האחרון ולבוא לא מוכן למערכת הבחירות.

ההליכה הנפרדת של סמוטריץ ובן גביר מסוכנת ביותר. המנדטים של בן גביר פריכים מאוד כידוע. למרות הסקרים המחמיאים לא בטוח שהוא יעבור את אחוז החסימה. בניגוד לבן גביר, לסמוטריץ יש בסיס איתן ומוצק שנאמן לו עד תום, אבל הוא גם מצומצם מאוד. לא יותר מארבעה אולי חמישה מנדטים של פלג חרד"לי מסוים, אדוק, נחוש, נלהב, אבל מסוגל לדבר רק עם עצמו. שניהם עלולים שלא לעבור את אחוז החסימה. מצד שני, ההליכה הנפרדת שלהם היא הסיכוי העיקרי של קואליציית נתניהו לעבור את מחסום ה-60 מנדטים. אם סמוטריץ יצליח להיות כתובת לפחות לחלק ממאגר הקולות האמור, הוא יכול להביא לנתניהו ניצחון.

המאבק על ליבו של מאגר הקולות האמור של הציונות הדתית הוא גם ליבה של מערכת הבחירות הנוכחית. חזקה על סמוטריץ שיעשה הכול כדי לנגוס בו, אבל לא בטוח עד כמה איילת שקד ערוכה לתת לו מענה. אם היא תפקיר את מאגר הקולות הזה לסמוטריץ לא רק שלא תעבור את אחוז החסימה אלא גם תאפשר לנתניהו להקים ממשלת ימין צרה. עכשיו, בעקבות עזיבת כהנא, על שקד לעשות מהפך עמוק ברשימתה. הרשימה שלה חייבת להביא לידי ביטוי לא רק את רוח הציונות, אלא בעיקר את רוח הציונות הדתית הממלכתית, האחראית והבלתי מתלהמת. תיקונים קוסמטיים לא יספיקו לה. היא חייבת לשנות את רשימתה מן היסוד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה 1:

  1. היי חברים, אני קדם איזבל, אני חדש כאן אני לא יודע איך הדברים עובדים כאן, אבל קראתי כאן תגובות טובות ואני אוסיף קצת מהחיים שלי כי זה יהיה שימושי עבור רבים אנחנו כאן, מחפשים תשובות ומערכות יחסים לפתרון בעיות. הייתי במערכת יחסים עם סמול ארבע שנים, הוא נפרד ממני, עשיתי הכל כדי להחזיר אותו, אבל הכל היה לשווא, כל כך רציתי אותו בגלל האהבה שיש לי לבעלי, ביקשתי ממנו על כל מה שהבטחתי, אבל הוא סירב. הסברתי את הבעיה של מערכת היחסים שלי עם עמית לעבודה והיא הציעה לי לפנות אל מטיל אהבה שיוכל לעזור לי לעשות כישוף אהבה כדי לקבל גבר הביתה, אבל אני אישה שמעולם לא האמינה בקסם, היה לי אין ברירה, ניסיתי, יצרתי קשר עם מטיל כישוף והוא אמר לי שאין בעיה שהכל יהיה בסדר תוך שלושה ימים, האקס שלי יחזור אליי תוך שלושה ימים, ד"ר אפטה זרק כישוף באוויר ו כל קסם כתיב אחר שלו למקדש בשמי באמצע הלילה. באופן מפתיע, היום השני היה בסביבות הצהריים. 16.00 קיבלתי טלפון ממספר לא ידוע, בעלי לשעבר התקשר אליי, כל כך הופתעתי שעניתי לטלפון שלי, כשראיתי שזה בעלי, הייתה לנו שיחה ארוכה וכל מה שהוא אמר זה שהוא מצטער . כי הכל היה לא בסדר, הוא אמר שהוא רוצה שאחזור אליו כדי לאהוב אותי כל כך הרבה יותר. כל כך שמחתי והלכתי אליו, איך התחלנו לחיות יחד באושר עד היום. מאז, הבטחתי לחלוק את החדשות הטובות שלי עם משחקי אהבה שעובדים בצורה מושלמת ללא תופעות לוואי. יש לי כוונה חזקה שמישהו שאני מכיר שיש לו בעיות בזוגיות יכול להועיל לאדם כזה בכך שהוא מפנה אליו את בודק האיות האמיתי והחזק היחיד שעזר לי לפתור את בעיית הנישואים שלי. email:drapata4@gmail.com אתה יכול לשלוח לו מייל אם אתה צריך עזרה במערכת היחסים שלך אתה יכול ליצור איתו קשר ב-whatsapp ו-viber עם המספר הזה: (+22958359273)

    השבמחק