יום שישי, 12 ביוני 2020

עלייתו ונפילתו של העידן המודרני


האנרכיה שאנחנו רואים בעת האחרונה במערב היא תוצאה מתבקשת של עולם המחשבה הפוסט-מודרני.


בס"ד
כ' בסיוון, תש"פ
(פורסם הבוקר ב"מקור ראשון")

המהומות האנרכיזם ומראות הביזה וההרס בארה"ב; ביזוי פסליהם של גדולי אומות המערב בבריטניה ובארה"ב; ההחלטה לפרק את משטרת אינדיאנפוליס; כריעת הברך הפתטית של לבנים בפני שחורים; אלה ועוד תופעות שראינו בעת האחרונה על המסכים מבשרות את סופו של עידן. המעגל שנפתח במאה ה-17 באירופה עם עליית הנאורות וההשכלה ויצר את התודעה המודרנית, ניסגר עתה בקול רעש והרס.

"הנאורות" הייתה תנועה תודעתית כוללת שדגלה בשחרור האנושות מכבלי הדת והאמונה בכלל ומשליטת הממסד הדתי בחיים בפרט. היא העמידה את הרציונליות במקום האמונה כבסיס לתודעה האנושית, ואת האדם במקום האל כמרכז הווייתה. כאן נוצקו יסודותיו של העידן המודרני, על כל תופעותיו האופייניות: מדע, טכנולוגיה, אידיאולוגיה, ערכים, תרבות וכדומה. האידיאל האנושי שעיצב עולם הנאורות היה אידיאל של אדם רציונלי, אחראי, משכיל, מוסרי, חרוץ, מתפרנס בכבוד, בוגר, יוזם ואיש משפחה. חלק גדול מערכיו קיבל העולם המודרני מהעולם שלפניו; הוא רק ניתק אותם ממקורם הדתי והאמוני, מן השמיים, ויסד אותם על האדם, על הארץ.

התודעה המודרנית הביאה ברכה עצומה לאנושות. הכפירה שאפיינה את הנאורות הייתה תנאי לשחרור האדם מאמונה מנוונת ומנוולת ופיתוח תודעתו והכרתו העצמית. אבל כמו כל תנועה אנושית, גם העידן המודרני והתודעה הכרוכה בו מיצו את עצמם. הברכה שהמודרניזם העניק לאדם הפכה זה מכבר לנכס צאן ברזל של האנושות כולה, והיום מתגלות בעיקר מגבלותיו וחסרונותיו. הסימן המובהק לסיומה של התקופה הוא בכך שהביקורת על המודרניזם והפרכתו לא באו מחוגים חיצוניים לו, אלא דווקא מתוכו פנימה. אחרי שליטה מוחלטת של המודרניזם בתודעה האנושית במשך כ-250 שנה, שבאה לידי ביטוי בביטחון מוחלט באדם כשלעצמו, באמת, במדע, בהומניזם ובראציונליות, החלה להופיע הריאקציה הפוסט-מודרנית – שלילת כל הערכים.

הפוסט מודרניזם לא יצא נגד העולם הדתי. הוא הופיע כביקורת התודעה המודרנית וערכיה. הוא הוכיח שאי אפשר לבנות שום וודאות על האדם ובכך פרק את התודעה המודרנית מיסודותיה. הוא לימד שאם האדם הוא מקורם של הטוב והרע, האמת והשקר, ושל תוקפם של המבנים והמסגרות של החיים והחברה, הרי שכל אלה חסרי בסיס. הוא שמט את השטיח מתחת רגליו של העולם המודרני והותיר אותו מרוסק, אבל לא העניק לאדם שום בסיס רציונלי אחר עליו יוכל לייסד את ערכיו, עולמו וחייו. הפוסט-מודרניזם הוא תופעה של ריאקציה, הרס ההישגים האנושיים הנוכחיים, מתוך הכרה במוגבלותם, בחלקיותם, ביחסיותם, ומתוך אכזבה על כך שהם לא הביאו לאנושות גאולה, כפי שהתיימרו לעשות.

סגירת המעגל הזה – עלייתם ונפילתם של הנאורות והמודרניזם – הוא תהליך מתבקש בהיסטוריה האנושית. הכפירה, שבזמנה שימשה לצורך העלאת ערכים חיוביים, נותרה חסרת משמעות מרגע שאלה הופנמו בתודעה האנושית. מן הכפירה שלצורך שחרור האדם נותרה עתה רק הכפירה לשמה – כפירה במובנה הרחב, לאו דווקא הדתי, הפורמלי, אלא כהלך נפש של שנאת החיים ושלילת כל הערכים.  לכפירה הפוסט מודרנית, בניגוד למודרנית, אין תוכן עצמי. כל כולה בקורת שלילה והרס עצמי. מכאן שורש הכעס, השנאה, הדיקדנט, הייאוש, בחילת החיים, הסיאוב, הציניות, השחיתות המוסרית, הפורנוגרפיה הלהט"ביות ושאר כל מאפייניה של התרבות העכשווית. מן היין הטוב של הכפירה נותרו עתה רק השמרים.

הפוסט מודרניזם הוא מהלך פילוסופי תודעתי של פירוק מערכת הערכים של העולם המודרני. הוא פירק את הסמכות, את הלאומיות, את המשפחה, את הזוגיות, את זהותו של הפרט (אפילו את הזהות המינית), את ההיגיון הבריא, את השכל הישר, את היושר והמידות הטובות, והותיר את האדם כאינדיבידואל, אטום(בחולם) בודד ומנותק מכל הקשר ומשמעות. עלה נידף ברוח. הפרוגרסיביות, הליברליות והרב תרבותיות, נחשפות היום כשאיפת הרס עצמי של התרבות המערבית. האנרכיה, המהומות, ושאר כל התופעות המדהימות שאנחנו רואים לאחרונה במערב הן רק בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה". הן היו שם כל הזמן. הן התוצאה המתבקשת והיחידה האפשרית של עולם המחשבה הפוסט מודרני. האנרכיה במציאות היא רק גילוי ויציאה לפועל של האנרכיה, של פרוק כל הערכים והמבנים, שהתפתחה במחשבה.

נותרה עתה לאנושות רק דרך אחת לשמר את המסורת המודרנית שהביאה כל כך הרבה ברכה לאנושות. ישנה רק דרך אחת להציל, תוך כדי ברור יסודי, את היסודות חיוביים שהיו במסורת המודרנית מהוונדליזם ומההרס הטוטלי שמביא עליה האנרכיזם הפוסט מודרני: חיבור מחדש של האדם לשמיים. האדם שבנתה התודעה המודרנית, ושהפוסט מודרניזם שמט את הקרקע מתחת רגליו, לא יוכל למצוא לו שום בסיס בריא איתן ויציב לעולמו אלא רק מתוך חידוש הקשר שלו לאמונה, לבורא עולם, לשמיים – הפעם לא מתוך דיכוי ומחיקת האדם אלא לשם הפרחתו. סגירת המעגל של העידן המודרני מבשרת את פתיחתו של עידן חדש – העידן האמוני.  
.

6 תגובות:

 1. תודה רבה, מרתק, מחכים .

  השאלה היא האם אותם אנרכיסטים פוסט מודרנים יזכו לתיקון וידעו לצאת מהשנאה העצמית? על פניו נראה שלא.

  אם כך השינוי יחל בדורות שאחרי..

  השבמחק
 2. אבל מוטי, העולם המודרני עבר כבר הרבה אתגרים ומהומות על רקע גזענות הם בהחלט לא האתגר הגדול שעמד בפניו. אז אולי כדי לא לסגור את הגולל כל בך מהר.

  לדעתי זה בסך הכל מערכת בחירות והפעם מלוכלכת מתמיד. 4 חודשים וזה נגמר.

  השבמחק
  תשובות
  1. רוני. מערכת הבחירות הזו רק מעלה על פני השטח את תהליכי העומק. השורש של האנרכיזם הזה הוא בתהליכים תודעתיים-ותרבותיים עמוקים הנוגעים למהותו של העידן המודרני, כפי שהסברתי במאמר.

   מחק
 3. ברור שחלק (ואולי אפילו הרבה) מהפעולות שננקטות בהפגנות הן מוזגמות ביותר. אבל האם אתה לא מוצא בהפגנות האלה שום דבר חיובי? למשל, ניסיון לתקן את חוסר הצדק ההיסטורי של ארצות הברית כלפי השחורים, כפי שהתבטא בהרג האכזרי של ג'ורג' פלויד?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא מתקנים פגמים במועדון על ידי שריפת המועדון כולו. מי שכך עושה מעיד על עצמו שלא תיקון פגמים מעניין אותו, אלא שריפת המועדון עצמו.

   מחק
  2. כמה מחאות קטנות והמועדון נשרף? המעצמה הגדולה בעולם (לפחות עד שהגיע טראמפ) לא תשרוד ביזה של חנויות? הפרשנות הזו נראית לי היסטרית.

   בנוסף, לכתוב על "כריעת הברך הפתטית של לבנים בפני שחורים" מצביע על חוסר הכרה בעומק של הגזענות והאפלייה הממוסדת בארצות הברית. אלה מתבטאות באופן הכי מובהק בכליאה ההמונית שלהם, שמתבססת על חוקים הממונים על ידי תאגידים פרטיים. כל זה מתועד באופן מרתק בסרט 13th שנמצא כעת בנטפליקס. כדאי מאוד לראות לפני שמתבטאים בנושא.

   מחק